Granáty se v tom dávají slušný, říká Harutjunjan ke své premiéře v malých rukavicích

Že není rodilým Čechem, poznáte jen podle jména. Gor Harutjunjan se před 32 lety narodil v městě Charencavan v Arménii. V České republice žije přes 20 let a v jejích barvách získal několik výrazných úspěchů v kickboxu. Na MMAsters League 3 okusil premiéru v malých rukavicích a byl z toho divácky velmi atraktivní zápas. Co musel Gor na zápas ve strikingu změnit v přípravě? A byl to přestupový krok do MMA? Nejen na to Gor odpověděl v následujícím rozhovoru.

Gor Harutjunjan vs. Ondřej Marvan, MMAsters League 3, NC Oaza Kladno

Začnu netradičně jednou z otázek na instagramu: Jak by ses stručně představil? 

Jsem Armén žijící už přes 20 let v ČR, nyní reprezentuji Česko v kickboxu, kterému jsem se začal věnovat od svých 18 let za klub Tolja Gym Praha.

Na MMAsters League 3 jsi zápasil s Ondřejem Marvanem a zápas to byl hodně tvrdý. Jak ho zpětně hodnotíš?

Zápas byl super, užíval jsem si ho se vším všudy a Ondra byl tvrďák, který tam nechal srdce, takže věřím, že si to diváci užili stejně jako já.

Zápas byl v malých rukavicích ve strikingu (fusion rules). Jak se ti v nich zápasilo?

Určitě je to velká změna a spoustu zažitých věcí člověk musí přizpůsobit a vyloučit. Já potřeboval trochu času, abych si na ně zvykl v souboji, a to mě stálo bohužel první kolo. Ale granáty se v tom dávají slušný! 😀

… je to velká změna a spousta zažitých věcí člověk musí přizpůsobit a vyloučit.

A co příprava na malé rukavice? Jak moc a v čem byla rozlišná oproti přípravě na zápas v K-1?

Hodně jsme trénovali v otevřeném gardu a víc zapojili pohyb na nohách, takže to bych asi vypíchl nejvíc. Pak bylo třeba myslet na zpevněná zápěstí a dotáčení úderů do kloubu. V MMA rukavicích je ta plocha přeci jen menší, takže náchylnější na zranění.

Máš ve své přípravě nějaký specifický nebo neobvyklý prvek? Jsi v tréninkových metodách spíše old school nebo jsi vyznavač moderních tréninkových metod?

Mám ve zvyku zapojovat trénink vodního póla jednou týdně, bohužel kvůli covidu nebylo možné skočit do bazénu během příprav. Jinak spíš old school… 😀

Jak se ti akce MMAsters League 3 líbila? A co ty a další akce pod hlavičkou MMAsters?

Myslím, že MMAsters League odvádí dobrou práci, takže mě se to líbilo a o to víc, že na to budu vzpomínat jako na svou premiéru ve strikingu.

Harutjunjan vs. Marvan na ML3. Foto: Striking.Pictures - Text: Josef Macháček, 26.7.2021

Máš už vyhlídnutého nějakého soupeře, že bys mohl takto na dálku promotérovi poslat tip?

Úplně to neřeším, jsem připraven jít s kýmkoliv.

Nelze se nezeptat, co ty o MMA? Uvažuješ o tom, nebo to je jasně uzavřená kapitola? Vyzkoušel jsi si nějaký zemařský trénink a jak tě bavil?

Za mě určitě uzavřená kapitola. Ale potahat se na zemi mě celkem baví, i když jedu vše na instinkt bez techniky. Jediný v čem vynikám, je škrcení. 😀

Kromě toho, že jsi aktivní zápasník, jsi i aktivní trenér ve svém Retro gymu. Jak tě pozice trenéra baví? Máš nějaké nadějné svěřence, o kterých v budoucnu uslyšíme? Na jaké nejbližší akci tě můžeme potkat?

Ano, baví mě to moc. A často prožívám jejich zápasy víc, než ty svoje. V týmu teď máme spousta nadějných tváří, kterým věřím a doufám, že po nabytí zkušeností zamíchají nejen českou bojovou scénou. Měli jsme krátký rozhovor s Matoušem Rajmontem ohledně boxu v Lucerně koncem roku, tak pokud se nic dalšího neobjeví, tak věřím, že Lucerna dopadne.

Jedu vše na instinkt bez techniky.

Jak moc řešíš stravování? Držíš striktní jídelníček celoročně nebo ho řešíš jen v přípravě? A když už jsme u jídla, co je tvé nejoblíbenější a co bys naopak nikdy nepozřel?

Snažím se zhruba měsíc před zápasem omezit, co nejmíň bolí a podle toho, jak jde váha dolů tak ubírám. Samozřejmě si sladké ke kávě nechávám jako poslední variantu. 😀 Jinak miluju naši arménskou kuchyní, takže to je vždycky peklo jít k našim, když jsem zrovna na dietě. Nejedl bych delikatesy typu X factor, tedy třeba býčí varlata, nedovyvinutá vajíčka, larvy a podobně… 😀

Pokud chceš, máš most cokoliv vzkázat čtenářům, komukoliv poděkovat…

Děkuju všem fanouškům, co mi věří a fandí, a hlavně široké rodině, která je snad po celém kontinentu. Toljovi, že to spolu táhneme takovou dobu, svěřencům, sparing partnerům a sponzorům a i MMAsters league, za možnost zazápasit si v době Covidové, a vyzkoušet si malé rukavice.

Zápas plný akce, který byl jednou z ozdob turnaje MMAsters League 3.