GALA POD LUPOU: MMASTERS LEAGUE VOL. 3

Galavečer se vším všudy přesně tak, jak slibovali hlavní organizátoři Dušan Macák s Patrikem Kinclem. Třetí MMAsters League nabídla devět zápasů par excellence, ve kterých bylo k vidění snad vše, co na bojových sportech milujeme. Chyběli jen diváci v publiku, snad už naposledy…

13.5.2021 - Text: Josef Macháček - Foto: Michal Horka (striking.pictures) a Roman Mareš
Domenico „Anakin“ NASWETTER (3-1-0) vs. Tomáš NĚMEČEK (4-2-0)
K-1, -72 kg, 3×2 min.

Turnaj otevřel zápas v K-1, ke kterému nastoupily mladé pušky Domenico Naswetter (Muay Thai Olomouc) a Tomáš Němeček (Muay Thai Brno).

Od úvodu zápasu využíval Naswetter své výškové převahy a dobře zasahoval dlouhými kopy. Utkání, ve kterém oba mladíci neustále pracovali a vysílali jednu kombinaci za druhou, postupem času získával čím dál výrazněji na svou stranu olomoucký Naswetter. Němeček bojoval až do poslední vteřiny a neustále se snažil zvrátit průběh zápasu.

Domenico však takový vývoj nepřipustil a zaslouženě odcházel s výhrou 3:0 na body.

„Soupeř byl tvrdej, dobrej, takže jsem rád za výhru. Chtěli jsme to zkracovat na kolena, ale soupeř držel. Děkuju rodičům za sponzoring a trenérům za přípravu."
Domenico „Anakin“ NASWETTER
vítěz po zápase
Josef ŠTUMMER (9-2-0) vs. Václav „Vendelín“ ŠTĚPÁN (11-1-0)
MMA, -70 kg, 3×3 min.

Druhý zápas večera se odehrál pod amatérskými pravidly MMA. Bilance obou borců ale naznačovala, že zkušeností už mají dost. Václav Štěpán (ASA Hradec Králové) hodlal své konto výher rozšířit na 12, Josef Štummer (MMA Liberec) poté zaokrouhlit na 10. První kolo se z velké části odehrálo na pletivu se Štummerovou snahou přenést boj na zem. Štěpán dobře jeho pokusy bránil a na konci kola libereckého borce přetočil a rozdal pár tvrdých ran. Na začátku druhého dějství oba borci trefili několik tvrdých úderů a následně to byl Štěpán, kdo přenesl boj na zem. Tam dokázal Štummera velkou část kola kontrolovat. V závěrečném kole Štummer sešlápl plynový pedál a agresivně se vrhal na Štěpána. Ten oproti předpokladům neměl obavy ze soupeřova BJJ a několikrát zahrozil takedownem. Minutu před koncem Štummer trefil několik tvrdých úderů a dostal Štěpána do obtíží. Svěřenci Patrika Kincla se však podařilo zápas svázat a ubránit výhru 3:0 na body.

„Nečekal jsem takový průběh zápasu, myslel jsem, že mě Pepa bude házet. Nepočítal jsem s tím, že bude tak tvrdej v postoji. Věděl jsem, že má granáty, ale ne až takový. Ve třetím kole jsem chytil hroznou bombu, ale zkusil jsem to vydržet. Bylo to náročný, co vám budu povídat…."
Václav „Vendelín“ ŠTĚPÁN
Ondřej „Malinos“ MALINA (1-1-0) vs. Tomáš LAUBE (2-1-0)
Striking, -79 kg, 3×3 min.

Po K-1 a MMA následoval zápas ve Strikingu. Do něho nastoupil Ondřej Malina (Aplik Muay Thai Praha) a Tomáš Laube (KBC Kutná Hora/Gym 24 Pdy). Oba borci posbírali nesčetně úspěchů v amatérském ringu v muay thai resp. K-1. V malých rukavicích to však pro Malinu byla premiéra. Laubeho zkušenost v MMA rukavicích ale nebyla o nic větší. Absolvoval v nich pouze jeden zápas, který ukončil po pár vteřinách. A pro stejný postup se zřejmě rozhodl i v zápase s Malinou a už po 30 vteřinách trefil tvrdý hák z přední, kterým poslal soupeře do počítání. Malinovi v malých rukavicích nefungoval dvoják, na který je v obraně zvyklý z muay thai, a Laube trestal tvrdým boxem. V polovině kola trefil tvrdý přední zvedák a po chvíli dostal Malinu do druhého počítání, které znamenalo konec zápasu a pro Laubeho na závěr ML3 i bonus 25.000 Kč od společnosti Tipsport za výkon večera.

„Chtěl jsem vyhrát K.O. a zabojovat o bonus od Tipsportu, dal jsem do toho všechno. Nikdy jsem nepoděkoval mámě, tak to chci napravit. Také bych rád poděkoval sponzorům, ale žádné nemám. Takže jestli má někdo zájem, jsem tady!"
Tomáš LAUBE
Dominik HUMBURGER (0-0-0) vs. Pavel „Maximus“ LAMACKÝ (4-5-1)
MMA, -84 kg, 3×5 min.

Na premiéru v profesionálním MMA se na MMAsters League 3 chystal Dominik Humburger (MMA Liberec, HS Team) a v přípravě se v musel popasovat se změnou soupeře. Dva týdny před turnajem vyřadilo zranění Slováka Vadkertiho. Hozenou rukavici sebral ostřílený profesionál Pavel Lamacký (Vagabund gym Hodonín). Po uplynutí půl minuty prvního kola se Humburgerovi podařil úspěšný takedown a okamžitý přechod do plného mountu. Úspěšně odolal Lamackého pokusu o přetočení a postupně začal s tvrdým ground and pound. Minutu a půl před koncem kola zasáhl rozhodčí a zápas ukončil.

Humburger si tak ve své profesionální premiéře připsal výhru na TKO v prvním kole.

„Debut a hned takový, je to super pocit. Čtrnáct dní před zápasem se mi zranil soupeř, chci proto poděkovat Pavlovi, že to vzal. Respekt, takhle se pozná válečník!"
Dominik HUMBURGER
Andrei „Varan“ MAVRODIEV (6-4-0) vs. MAx „Max Paine“ HANDANAGIĆ (7-4-0)- MMA, -77 kg, 3×5 min.

Prvním z česko-ukrajinských soubojů večera byl zápas pod pravidly MMA ve velterové váze Max Handanagić (MMA Poděbrady) proti Andreii Mavrodievovi (Nikolaev MMA Club). Handanagić vyslal na Ukrajinského borce v první minutě dva highkicky, které šly sice do krytu, ale i tak je Mavrodiev pocítil a následoval z jeho strany první neúspěšný pokus o takedown. Druhý pokus na začátku druhé minuty zápasu už byl úspěšný a ukrajinský varan získal halfguard. Handanagićovi se ale podařilo dostat se k pletivu a svého soupeře perfektně přetočit do „téčka“. Že Mavrodiev nebude snadné sousto poznal Handanagić hned vzápětí, kdy soupeř využil první chybičky a ihned vstal. V poslední minutě prvního kola přišel úspěšný takedown tentokrát od Handanagiće a následný ground and pound.

Ve druhém kole začala být znát lepší kondice českého borce a ten postupem času naprosto přebral otěže zápasu. Tvrdě zasahoval v postoji, což donutilo Mavrodieva zkusit nepřipravený takedown. Max bez problémů odsprawloval a ihned následoval pokus o škrcení. Z toho však Mavrodiev utekl a dostal se dokonce do horní pozice a následně do plného mountu, kde sice vydržel téměř až do začátku poslední minuty druhého kola, ale Handanagiće nijak výrazně neohrozil. A tak přišel trest. Max minutu před koncem pozici přetočil, trefil několik tvrdých loktů a po další sérii trefených úderů zakročil rozhodčí a zápas ukončil. Handanagić si tak na MMAsters League připsal už třetí výhru před limitem.

„Konečně jsem si to užil. Poslední zápasy na MMAsters League byly vždycky do minuty, tak jsem si chtěl konečně trochu zazápasit. Nakonec by mi ale tolik nevadilo, kdyby byl zápas znova kratší."
Max "MAX PAINE“ HANDANAGIĆ
Gor „Thunder“ HARUTJUNJAN (17-7-0) vs. Ondřej MARVAN (18-10-0)
Striking, -74 kg, 3×3 min.

Dva velezkušení postojáři se proti sobě postavili do v pořadí šestého zápasu MMAsters League 3. Gor Harutjunjan (Tolja Gym Praha) je ostřílený kickboxer, trojnásobný vítěz WAKO Grand Prix a proti němu vicemistr Evropy v muay thai Ondřej Marvan (Highlanders Trutnov). Ani jeden z borců s ničím neotálel a od samého úvodu byla k vidění řada úderů a kopů z obou stran. Marvan tvrdě zasahoval z přední nohy a po minutě prvního kola zadním directem dokonce způsobil soupeři cut na levém obočí. Harutjunjan kontroval několika čistě trefenými spodky a calfkicky. Druhé kolo zahájil tlakem Marvan. Postupem času však začínal Harutjunjan sklízet úspěch s dlouhými kombinacemi a půl minuty do konce kola posílá Marvana úderem na spodek do počítání. Třetí kolo přineslo další gradaci už tak skvělého zápasu. Oba borci se snažili zlomit zápas na svou stranu a přicházel jeden útok za druhým. Ve velmi pohledném a fyzicky extrémně náročném zápase se nakonec z výhry 2:0 na body radoval Harutjunjan.

„Slyšel jsem, že Laubič vyhrál v prvním kole, já musel bojovat až do konce… Lidí, kterým bych chtěl poděkovat, je strašně moc a nedá se to vyjmenovat. Třeba klukům, co mi chodí spárovat a nechávají na tréninku duši, jen abych já se mohl posouvat."
Gor "THUNDER" HARUTJUNJAN
Oleksiy BONDARENKO (5-6-0) vs. Lukáš CHOTĚNOVSKÝ (5-0-0)
MMA, -63 kg, 3×5 min.

Neporažený Lukáš Chotěnovský (All Sport Academy Hradec Králové) se postavil proti amatérskému mistru Ukrajiny v MMA a combat sambu Oleksey Bondarenkovi (SC Voin Lutsk). Ten zahájil čtyřmi trefenými lowkicky a přidal sérii tvrdých boxerských technik. Chotěnovský reagoval svázáním soupeře na pletivu. Dvě minuty před koncem úvodního kola se Ukrajinec pokusil Chotěnovského přetočit, ten toho dokázal využít a vzal Bondarenka na zem. Ten však i na zemi ukázal své kvality, velmi dobře pracoval ze zad a dlouho dobu nepustil Chotěnovského k výraznějšímu útoku.

Úspěch královehradeckému borci přinesla až série dobře trefených loktů. Druhé kolo začalo několika lowkicky od obou aktérů a následným takedownem Bondarenka, který však nedokázal Chotěnovského na zemi udržet a šlo se opět do postoje. Velmi rychle nastoupil do takedownu tentokrát Chotěnovský a byl úspěšný. Dobře si hlídal všechny Bondarenkovi pokusy o submissy, úspěšně pracoval lokty a svého soupeře pod sebou udržel až do konce kola. Poslední dějství začalo vzájemným ostřelováním z větší vzdálenosti, které po minutě ukončil Chotěnovským hodně rychlým a úspěšným nástupem do takedownu. Zbytek kola se nesl v duchu toho, kde skončilo kolo druhé. Chotěnovský držel Bondarenka pod sebou, dobře střežil jeho pokusy o submisse a bodoval přes ground and pound a lokty. Výsledek byl jasný – výhra 3:0 na body a jako bonus podpis smlouvy s druhou největší polskou organizací FEN.

„Byl to náročný zápas, ale dotáhli jsme ho do vítězného konce. Věděl jsem, že soupeř bude tvrdej, je to šampion Ukrajiny, ale nebylo úplně jasné, s čím příjde. Museli jsme být ready na všechno."
Lukáš CHOTĚNOVSKÝ
Vitaly „Lightning“ BARYSHNIKOV (9-9-0) vs. Luboš LESÁK (0-0-0)
MMA, -66 kg, 3×5 min.

Dlouho očekávaná premiéra Luboše Lesáka (MG Team Pardubice) v MMA! Svou premiéru v „desetiboji“ bojových sportů si měl odbýt již na MMAsters League 1, ze kterého ho vyřadilo zranění a stejný osud se opakoval i u MMAsters League 2. A ani tentokrát nebylo vše bez komplikací. Premiérovým soupeřem měl být pro Lesáka Slovenský talent Michal Buršák. Ten se ale zranil a tak se 10 dní před zápasem měnil soupeř. Výzvu přijal osmnácti profesionálními duely ostřílený Vitaly Baryshnikov z Ukrajiny. Lesák patří mezi nejlepší české postojáře a tak asi nikoho nepřekvapilo, že se souboj snažil držet v postoji. Od začátku dobře zasahoval přední rukou a postupně začínal trefovat i zadní. Baryshnikov po minutě a půl vyzkoušel první nástup do takedownu, který však Lesák bez problémů ubránil. Úspěšným sprawlem ubránil Lesák i druhý Ukrajincův pokus přenést dění zápasu na zem. Vzápětí trefil Lesák tvrdý hák, po kterém se Baryshnikovi podlomila kolena a intuitivně sáhl po double legu. Lesák opět bez problémů přechod na zem odmítl. V postoji svého soupeře několikrát zasáhl a Baryshnikov postupoval podle pro něho již několikrát neúspěšného vzorce – pokus o takedown. Tentokrát však Lesák jeho pokus přebral a byl to Ukrajinec, kdo skončil na zádech a schytal několik dalších ran. Český bijec nehodlal na zemi nic riskovat a po chvilce nechal Baryshnikova postavit. A dobře věděl proč. Téměř ihned zasadil soupeři tvrdý úder ze zadní ruky, ten se poroučel k zemi a tam Lesák své dílo zkázy už dokonal. Premiéra mu tak vyšla na výbornou, výhra v 1. kole na TKO.

„Premiéra v MMA? Ani jsem se moc nezadýchal. Musel jsem být opatrný, ale soupeř mě ničím nepřekvapil. Chci se dál věnovat MMA a porážet a porážet a porážet další soupeře."
Luboš LESÁK
Lukasz RADOSZ (9-1-0) vs. Jakub KLAUDA (25-5-0)
K-1, -93 kg, 3×3 min.

O hlavní zápas večera se postarali dva špičkoví thaiboxeři, kteří tentokrát změřili síly pod pravidly K-1. Souboj to byl o to pikantnější, že se jednalo o reprízu semifinále Světových her z roku 2017, kdy tehdy pro mnohé sporně postoupil do finále přes Jakuba Klaudu (Higlanders Trutnov) právě Lukasz Radosz (Kohorta Poznaň).

Od počátku zápasu bylo vidět, že proti sobě stojí dva zkušení a tvrdí borci. Celý zápas byl ve vysokém tempu a oba bijci natrefovali mnoho čistých úderů i kopů. Byl to ale Klauda, kdo měl více ze „hry“. Byl aktivnější, přesnější a postupem času jeho převaha rostla.

Při vyhlášení výsledku tak šla ruka nahoru Klaudovi. Odplata byla dokonána.

„Byla to krásná tři kola a mám radost, že jsem po delší době mohl zápasit a s kvalitním soupeřem. Pauza byla znát, ale všichni trénujeme ve stejných ztížených podmínkách."